Popo Kaldırma

Popo Kaldırma (Gluteal Lift)

Ortaçag Avrupasında yapılan heykel ve tablolarda geniş kalçalı kadınlar estetik ve güzellik simgesi olarak kullanılırken, günümüzde dar ve çıkık kalçalar güzel olarak degerlendirilmektedir. Popüler kültür de kisilerin begenisini etkilemektedir Günümüzde popo estetigi istemiyle estetik cerrahlara basvurular artmıstır. Sekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösterir hem de vücudun üst ve alt bölümleri arasındaki uyumsuzlugu arttırır. Latin kalçası dedigimiz daha yuvarlak hatlı ve afrikalılarda görülen daha çıkıntılı ve kaslı kalça yapılarının birlesimi ideal kalça yapısı olmustur.Bu kalça yapısı söyle tanımlanabilir: Yuvarlak ve arkaya dogru çıkıntılı ama kasların belirgin olmadıgı bir görünümde; yanlara dogru tasmayan, dar bir biçimde; üst-alt mesafesi kısa bir kalça sekli. Tüm diger fiziksel özelliklerimiz gibi kalça yapısı ve sekli de genetik olarak tasınır. Eger kalça yapısı güzel ise bunu korumak için egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme yeterli olacaktır ama; kalça yapısı genetik olarak kötü ise veya zaman içerisinde bozulmus ise birtakım cerrahi yöntemlerle bu istenmeyen görünümler giderilebilir.

Kalça şeklini güzelleştirmek için ne tür ameliyatlar yapilabilir?

Lipoşaksınla (liposuction) kalça sekli daha güzel ve kalkık yapılabileceği gibi, kalça protezleri ‘gluteal implant’ ile de daha feminen, daha diri ve çıkık bir kalça görünümü elde edilebilir. Bazı hastalarda hem lipoşaksın hem de kalça protezi operasyonunun kombine edilmesi daha iyi bir sonuç saglayabilir.Ayrıca klasik bir yöntem olan kalça diklestirme ‘buttock lift’ ameliyatı ile de kalça sekillendirilebilir.

Liposuction ( liposaksın ) ameliyatıyla kalça nasıl şekillendirilir?

Lipoşaksın operasyonunda sadece fazla olan kısımlardan yğg alınmaz, aynı zamanda istenilen kalça sekline ulasmak için gerekli olan kısımlara yağ enjeksiyonları da yapılır. Böylelikle istenilen bölgeler daha dolgun, istenilen diger bölgeler de daha dar ve sekilli yapılmıs olur.Liposaksın ameliyatında 2-3 mm. lik kanül girisleri dısında hiçbir iz bırakılmaz.

Kalça protezi ameliyatında iz kalır mı?

Kalça protezi amelıyatlarında da belirgin iz kalmaz , izler hem çok küçük, hem de çok görünmeyen bir bölgededir.

Kalça germe ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

Kalça germe ameliyatıyla aşırı sarkık olan deri ve deri altı dokusunun bir kısmı alınarak kalçanın daha diri ve daha toparlanmış bir görünüme ulasması sağlanmış olur. Kalça diklestirme ameliyatında, iç çamaşı altında gizlenen belirgin bir ameliyat izi kalması nedeniyle, Liposaksın ve kalça protezi gibi yöntemler (çok siddetli sekil bozuklukları dısında) günümüzde klasık kalça kaldırma ameliyatının yerini almıstır.


Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. © 2024 Opr. Dr. Volkan Beden