Basından

Fil Burun hastalığından kurtuldu

Eskil'li çiftçi Hasan Dağlı (72), tıp'ta "Fil Burun" olarak bilinen 25 yıllık hastalığından Aksaray Devlet Hastanesi doktorlarından Op.Dr. Volkan Beden'in başarılı operasyonu ile kurtuldu..

 Kaynak : http://www.haberaksaray.com/haber/6112-saglik-fil-burun-hastaligindan-kurtuldu.html

Göbekten göğüs yaptılar!

"Yapılan meme benim sadece vücudumu düzeltmedi, moralimi de pozitif yönde etkiledi"

06 Şubat 2011 Pazar, 14:53:24
Göbekten göğüs yaptılar!

 
 Aksaray'da meme kanseri nedeniyle göğüslerinin birini kaybeden iki kadına, plastik cerrahi uzmanları tarafından kendi karın ve göbek yağlarından göğüs yapıldı.

Aksaray Devlet Hastanesi Plastik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Volkan Beden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksaray'da ilk defa gerçekleştirdikleri bir operasyonla, meme kanserinden bir göğsünü kaybeden biri hemşire iki kadına kendi karın yağlarından yeni meme yapıldığını söyledi.

Türkiye'de sadece üniversite hastaneleri ile büyük hastanelerde gerçekleştirilen operasyonun ''meme rekonstrüksiyonu'' olarak adlandırıldığını anlatan Beden, ''Uygulanan yöntemle hastanın karın alt bölgesinde bulunan deri altındaki fazla yağ ve kas dokusu, 'micro cerrahi' operasyonuyla meme bölgesine yerleştiriliyor'' dedi.

Kanser tedavisinin önemli bölümünü tamamlayan kadınların gerekli tetkik ve incelemelerinin ardından uygulama için hastaneye geldiğini dile getiren Beden, şunları kaydetti:

''Operasyon gerçekleştirilecek kadınlar için aranan tek şart kişinin radyo terapisini almış olması ve kronik bir rahatsızlığının bulunmamasıdır. Bu yöntemi duyarak bilgi almak isteyen iki hastamıza ayrıntılı bilgi verdik. Yöntemin Aksaray'da da yapılabildiğini anlattık. Her iki hastamıza psikolojik destek sağladık. Hastalarımız operasyon için kararlarını verdiler ve 4 saat süren bir cerrahi operasyon ile karın yağları alınarak, 'micro cerrahi' operasyonuyla kaybettikleri meme bölgesine yerleştirildi. Uygulama sonrası hastalarımız 4 gün boyunca gözetim altında kaldılar. Bu uygulama kanser tedavisine herhangi bir etkisi olmadığı gibi hastanın yeni göğsüne kavuşmasının verdiği psikolojik moralle de tedaviye yardımcı oluyor. Uzuv eksikliğini hisseden kadınlar, depresif olarak sıkıntı çekiyor. Göğsünü kaybeden sağlıklı kadınlar, 'meme rekonstrüksiyonu' yöntemiyle yeni göğüs yaptırabilirler.''

Hastalardan M.Y. ise Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 6 yıldır meme kanseri tedavisi gördüğünü, kanser nedeniyle sağ memesini kaybettiğini söyledi.

Aksaray'da yapılan operasyonla sağ göğsünün karın yağlarıyla yeniden yapıldığını ifade eden M.Y, ''Yapılan meme benim sadece vücudumu düzeltmedi, moralimi de pozitif yönde etkiledi. Aksaray Devlet Hastanesi'ndeki tedavim süresince de doktorlar bana moral verdi. Aldığım ilaçlar hiçbir şekilde kanser tedavimi ve takibimi etkilemedi'' diye konuştu.

M.Y, kendisi gibi kanser nedeniyle göğüslerini kaybeden tüm hastalara, bu operasyonu yaptırmalarını tavsiye etti.

Kaynak:http://www.haberturk.com/saglik/haber/598610-gobekten-gogus-yaptilar

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/02/05/gobek_yaglarindan_gogus_yapildi

http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/16943115.asp

Aksaray Devlet Hastanesinde bir ilk daha…

Meme kanseri nedeniyle memesi alınan 2 hastaya, karın ve göbek bölgesinden alınan yağlar ile meme yapıldı

Yılda yaklaşık 600 bin hastaya sağlık hizmeti veren Aksaray Devlet Hastanesinde bir ilk daha gerçekleştirildi.
Meme kanseri veya benzeri nedenlerden dolayı göğüslerini kaybeden 2 hastaya, Aksaray Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanlarından Op.Dr. Volkan Beden tarafından karın ve göbek bölgesinden alınan hastaların kendi yağları ile meme yapıldı.
Ülkemizde belli başlı üniversite hastanelerinde yapılabilen bir yöntemi kullanarak operasyonu gerçekleştiren Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Volkan Beden “ Kullandığımız yöntemAksaray’da bir ilk. Bu yönteme kendi dokuları ile meme yapma yöntemi veya “meme rekonstrüksiyonu” denir. En yaygın olanı Tram flep yöntemidir. Bu yöntemde hastanın karın alt bölgesinde bulunan deri altındaki fazla yağ ve kas dokusu ile birlikte meme bölgesine alınır ve microcerrahi operasyonu ile yerleştirilir. Hastanın kendi dokusu kullanıldığı için bu yöntemle doğal görünüm ve kıvrımlı meme yapılabilmektedir. Hastanın hastanede kalma süresi yaklaşık 4 gündür. Ve kesinlikle kullandığımız ilaçlar kanser tedavisini etkilemediği gibi artı olarak hastanın yeni göğsüne kavuşmasının verdiği psikolojik moral ile kanser tedavisine yardımcı olmaktadır. Bu yöntemle hastalarımız hem karın ve göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmakta, hem de göğüslerine kavuşmaktadır. Üstelik sosyal güvencesi olan hastalarınmasrafları kurumlarınca karşılanmaktadır” dedi.
Aksaray Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Volkan Beden tarafından gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağ memesine yeniden kavuşan hasta Müşkan Yılmaz ise duygularını şöyle dile getirdi. “Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma hastanesinde 6 yıldır meme kanseri tedavisi görmekteyim.Kanser nedeniyle sağ mememi kaybettim. Op.Dr. Volkan Beden, karın bölgemden aldığı yağlarım ile bana yeniden meme yaptı.4 gün hastanede kaldım.Sağ mememe yeniden kavuştum. Yapılan meme benim sadece vücudumu düzeltmedi, moralimi de pozitif yönde etkiledi. Aksaray Devlet Hastanesinde ki tedavim süresince de doktor bey bana moral men destek verdi. Aldığım ilaçlar hiçbir şekilde kanser tedavimi ve takibimi etkilemedi. Onkoloji hastanesinde ki hocalarımda yapılan ameliyatı başarılı buldular. Benim gibi kanser nedeniyle göğüslerini kaybetmiş hastalarada moral ve tedavi süreçleri için kesinlikle tavsiye ederim. Sizlerin aracılığı ile de doktoruma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: http://www.aksarayhaberci.net/haber/470/aksaray-devlet-hastanesinde-bir-ilk-daha.html


Bu sitenin içeriği, tıbbi ve cerrahi estetik konularında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler hiçbir zaman bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Site içeriği kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup, reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. © 2024 Opr. Dr. Volkan Beden